Porady

Zalety Sterylizacji psów oraz kotów

Sterylizacja/kastracja przynosi niekwestionowane korzyści, zarówno z punktu widzenia zachowania jak i zdrowia zwierząt.
Kiedy u suk występuje ruja (mniej więcej dwa razy do roku) samce i samice stają się nawzajem dla siebie atrakcyjne i wykazują dużą pomysłowość w znalezieniu sposobu na spotkania.
Jest wielce prawdopodobne, iż takie zachowanie doprowadzi do niechcianej ciąży. Statystyki pokazują również, iż w tym okresie istnieje zwiększone ryzyko ucieczek i wypadków komunikacyjnych psów. Zabieg sterylizacji suk hamuje ich cykl płciowy, więc wyklucza ryzyko posiadania przez nie potomstwa. Należy pamiętać, że niektóre suki rodzą ponad 10 szczeniąt! Natomiast zabieg kastracji samców powoduje, iż suki w okresie rui przestają być dla nich atrakcyjne, a także zmniejsza się skłonność do zachowań terytorialnych u psów.
Sterylizacja/kastracja skutecznie zapobiega powstaniu nowotworów jąder, prostaty i jajników oraz chroni przed wystąpieniem „ciąży urojonej” i ropomacicza u suk oraz przerostu prostaty u psów. Wczesna sterylizacja suk zapobiega również pojawieniu się przypadków guzów gruczołu mlekowego. Ponadto zabieg kastracji samców zazwyczaj ogranicza agresywne zachowania względem innych samców, hamuje znakowanie terenu moczem i wspinanie się na samice, a także ogranicza ucieczki i włóczęgostwo psów.

Sterylizacja i kastracja kotów


Zabieg sterylizacji może wydłużyć życie kota nawet dwukrotnie oraz powoduje, że kot jest spokojniejszy i bardziej przywiązany do właściciela
Koty sterylizowane rzadziej wychodzą z domu, co między innymi znacznie zmniejsza ryzyko wypadków komunikacyjnych.
Rany ponoszone w wyniku walk (pogryzienia czy zadrapania) występują znacznie rzadziej, co zmniejsza ryzyko rozwoju wtórnych infekcji.
Zabieg sterylizacji eliminuje także ryzyko infekcji macicy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego.
Kastrowane kocury nie znaczą moczem terytorium, a sterylizowane kotki nie pomiaukują nieustannie, co jest charakterystyczne dla kotek w okresie rui