Porady

Zalecenia po zabiegu chirurgicznym

    • Poniższych zasad należy przestrzegać przez 10 dni po zabiegu
  • Ograniczenie aktywności ruchowej zwierzęcia do minimum Konieczne są tylko krótkie, kontrolowane spacery, wyłącznie na smyczy oraz ograniczenie zabaw w domu. Rana chirurgiczna goi się 10 dni i jest to czas rekonwalescencji. Gwałtowne ruchy mogą spowodować zerwanie się szwów. Nie przestrzeganie tej zasady grozi wystąpieniem przepukliny pooperacyjnej i zakażeń. W takim wypadku pacjent będzie musiał przejść powtórną operację w narkozie, co znacznie wydłuża proces gojenia się rany.
  • Przez cały okres gojenia się rany pies/kot powinien chodzić w kołnierzu ochronnym lub ubranku pooperacyjnym. Ubranko musi być bezwzględnie czyste. Zabrudzone ubranko należy natychmiast wymienić na suche i czyste w celu uniknięcia zakażenia. Większości zwierząt może się to nie podobać ale maksymalnie po 2-3 dniach powinny się przyzwyczaić. Ubranko/kołnierz stanowi ochronę przed wylizywaniem rany. W 5-6 dniu po zabiegu rana najbardziej swędzi gdyż jest w szczycie gojenia i w tym czasie najczęściej pacjenci wygryzają szwy, prowadząc do rozejścia się brzegów rany i zakażenia.
  • W dniu zabiegu należy zapewnić swojemu pupilowi ciepło i spokój. Narkoza wyostrza zmysły dlatego należy umieścić zwierzę w spokojnym miejscu bez głośnej muzyki, ostrego światła itp. Najlepiej ułożyć pupila na podłodze na jego ulubionym posłaniu lub kocu w ciepłym miejscu, ponieważ organizm po narkozie szybko się wychładza. Może się zdarzyć, że suczka/kotka nieskontroluje oddawania moczu i zmoczy posłanie. Jest to normalne. Może też wymiotować, ponieważ narkoza powoduje nudności utrzymujące się nawet do drugiego dnia po zabiegu.
  • Pierwszy posiłek podajemy następnego dnia po zabiegu. Posiłek tego dnia powinien być lekkostrawny w 3-4 porcjach

Wizyty Kontrolne w lecznicy


  • Pierwsza kontrolna wizyta odbywa się w następny dzień po zabiegu, w trakcie której lekarz przeprowadza wywiad i sprawdza czy wszystko jest w porządku. W razie potrzeby lekarz wyznaczy terminy kolejnych wizyt.

  • Zdjęcie szwów nastąpi po 10 dniach od zabiegu.
  • Niepokojące objawy



  • W przypadku zauważenia któregokolwiek z poniżej wymienionych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z nami w lecznicy:
    – drgawki
    – obfite krwawienie z rany chirurgicznej (niewielka ilość krwistej wydzieliny jest normą)
    – brak oddawania moczu do 12 godz. po zabiegu
    – bardzo szybkie oddechy – dyszenie
    – wymioty podbarwione krwią
    – krwista biegunka
    – uszkodzenie rany
    – zielonkawy lub inny wypływ z rany o nieprzyjemnym zapachu
    – nagłe pogorszenie samopoczucia