Opieka Okołooperacyjna

Opieka nad psem/kotem przed i po zabiegu operacyjnym

Przed zabiegiem:
1. Przed każdym rutynowym zabiegiem zalecana jest wizyta w gabinecie lekarskim w celu oceny stanu zwierzęcia i pobrania próbek krwi do badań laboratoryjnych (morfologia + podstawowe parametry biochemiczne). Na podstawie badania klinicznego i wyników badania krwi zostanie podjęta decyzja o wykonaniu zabiegu, lub jeśli wyniki badań nie są zadowalające, operacja może być przełożona na późniejszy termin.
2. W przypadku sterylizacji suk najlepiej wykonać ją ok. 2 miesięcy po cieczce lub 1 miesiąc przed kolejną cieczką. W przypadku kotek zabieg najlepiej wykonać kilka dni po zahamowaniu rui lub w okresie spokoju hormonalnego.
3. Przed zabiegiem należy poddać zwierzę 12 godzinnej głodówce. Pozostawiamy stały dostęp do wody.
4. Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez zwierzę.

Po zabiegu
1. Bezpośrednio po zabiegu zwierzę poddawane jest kilkugodzinnej hospitalizacji. Jest to czas, w którym stopniowo wybudza się po znieczuleniu. W wyznaczonym przez lekarza czasie właściciel może odebrać wybudzonego pacjenta.
2. Właściciel otrzymuje od nas indywidualne zalecenia co do postępowania pooperacyjnego.
3. Zwierzę w domu należy pozostawić w cichym i spokojnym miejscu. Nie karmić w dniu zabiegu. Wodę do picia podawać często w małych porcjach.
4. Nie należy podawać zwierzęciu żadnych leków nie zaleconych uprzednio przez lekarza. Zwierzę otrzymuje po zabiegu środki przeciwbólowe, których działanie utrzymuje się ok. 24 h.
5. Należy chronić ranę przed lizaniem przez zwierzę – poprzez zastosowanie kołnierza ochronnego lub kaftanika pooperacyjnego ( dostępne w klinice)
6. Nie należy kąpać zwierzęcia przez minimum 10 dni od zabiegu.
7. Zdjęcie szwów, jeśli chirurg nie zaleci inaczej, wykonuje się zwykle ok. 10 dnia po zabiegu.